Október 2023

PROGRAM KULTÚRNYCH PODUJATÍ
OKTÓBER 2023

sobota
14.10.

19:00

Filmové premietanie Hory a mesto

NASPÄŤ KU KOREŇOM

(Precious Leader Woman, Kanada, 46 min, 2021, r. Cassie De Colling)
Príbeh kanadskej snoubordistky Spencer O´Brien, ktorej na vrchole jej úspechov diagnostikovali reumatoidnú artritídu. Spencer sa po prekvapivom neúspechu na olympiáde v Soči utiahla do svojho rodného mesta na území Kwakwaka´wakw, aby sa zotavila. Tu začala znovu objavovať svoju vlastnú kultúru, z ktorej vzišla a vďaka nej našla v sebe silu vrátiť sa k milovanému športu – a to hneď na najvyššie priečky. Aj keď to často netušíme, naše korene sú našou najväčšou silou.

Vstupné: 2 €

streda
18.10.

19:00

Čajový večer

MALÁ ZELENÁ MANDARÍNKA / XIAO QING GAN 2009

Pozývame vás na čajový večer spojený s ochutnávkou zaujímavej novinky Malá zelená mandarínka – tmavý pu-erh čaj plnený do mandarínkovej kôry. Okrem toho, že má výborný liečivý účinok na naše telo, tak aj výborne chutí a prekvapí nás svojím nezameniteľným horkasto-zemitým nádychom.

Vstupné: 4 €

sobota
21.10.

19:00

literárny večer so zábavou a poučením

STARÉ BÁJE TATRANSKÉ II. 7/7

Pozývame vás vypočuť si známe i neznáme tatranské báje a povesti. Hlavnými postavami príbehov z poslednej časti druhého cyklu budú bytosti z Tatier i spod Tatier. Účinkujú Žofia Fridrichová, Zuzana Šimová a Ivana Figová.

Vstupné: 3 €
(Vyzbierané vstupné bude použité na podporu a rozvoj Tatranského literárneho fondu)

piatok
27.10.

19:00

Filmové premietanie Hory a mesto

KROTITEĽ KONÍ

(Francúzsko, 86 min, 2019, r. Hamid Sardar)
Príbeh zo severu Mongolska z údolia Darhat, o nomádskych kmeňoch a ich tradičnom spôsobe života. Sukhert, známy krotiteľ koní, sa vydáva na výpravu za svojimi stratenými koňmi, ktoré ukradli banditi a snažia sa ich predať na ruskom čiernom trhu s konským mäsom.

Vstupné 2 € 

sobota
28.10.

19:00

rozprávanie a premietanie

PAVEL DVOŘÁK – ŤAŽKÉ ČASY V ČÍNE

Pavel Dvořák je sinológ, fotograf a spisovateľ, cestovateľ, dobrodruh a najmä výborný rozprávač. Rodák z Budmeríc, ktorého veľká láska k Číne sa stala splneným snom – žije v nej už 14 rokov, spolu so svojou čínskou manželkou Liyou. Pavel Dvořák premietne fotografie a filmy a najmä porozpráva o tom, aký je život nielen vo veľkomeste Šanghaj, ale aj na čínskom vidieku v provincii Yunnan.


Vstupné: 5 €

1. – 31.10.

10:00 – 18:00

výstava

BYTOSTI-OBJEKTY-DEJE
Budáčová-Hrčková

Vystavené BYTOSTI – OBJEKTY – DEJE majú potešiť, zabaviť a vytvoriť príjemnú atmosféru a náladu v priestore, v ktorom sa nachádzajú.
Kurátorky výstavy: Fridrichová, Bokníková, Šimová.
Spolupráca: Balážová – Balážová.
Ste srdečne vítaní každý deň v čase od 10:00 do 18:00.

Vstupné dobrovoľné
(Vyzbierané vstupné bude použité na podporu a rozvoj Tatranského literárneho fondu)