Aktuálny program

PROGRAM KULTÚRNYCH PODUJATÍ
JÚL 2021

utorok
6.7.

19:00

výstava obrázkov

EŠTE STÁLE SNEHY NA GERLACHU

Otvorenie Výstavy originálnych obrázkov Barbory Balážovej a Miriam Veselej z  knihy Ešte stále snehy na  Gerlachu – básne tatranské.

Vstupné: 1 €  (Vyzbierané vstupné bude použité na podporu a rozvoj Tatranského literárneho fondu)

sobota 10.7.

19:00

Filmové premietanie Hory a mesto

Krotiteľ koní

(Francúzsko, 86 min, 2019, r. Hamid Sardar)

Príbeh zo severu Mongolska z údolia Darhat, o nomádskych kmeňoch a ich tradičnom spôsobe života. Sukhert, známy krotiteľ koní, sa vydáva na výpravu za svojimi stratenými koňmi, ktoré ukradli banditi a snažia sa ich predať na ruskom čiernom trhu s konským mäsom.
Film získal cenu Grand Prix na festivale Hory a mesto 2021, za najlepší súťažný film. Porota ocenila “neobvyklú presnosť, presvedčivosť a originalitu zobrazenia života mongolských jazdcov. Táto napínavá dokumentárna dráma reprezentuje bez akýchkoľvek formálnych klišé to najzaujímavejšie v oblasti etnografického skúmania,”

Vstupné: 1 €

streda 14.7.

19:00

Čajový večer

Oolong Osem nesmrteľných

Čajový večer venovaný výnimočnému čínskemu čaju s odvážnym menom Osem nesmrteľných. Jeho domovinou je pohorie Feng Huang Shan, pohorie Fénixa. Veľmi zaujímavý a ušľachtilý čaj, vyvážený v chuti, vhodný pre chvíle odpočinku a spojenia so sebou.

Vstupné: 2 €

piatok 16.7.

19:00

Filmové premietanie Hory a mesto

Vzalo si ho more

(Veľká Británia, 48 min, 2017, r. Johnny Burke)
Dobrodružný a citlivý film o dobrodruhovi Petrovi Birdovi, ktorý v roku 1983 ako prvý človek sám prevesloval Tichý oceán a neskôr zahynul na mori, vyrozprávaný z pohľadu jeho syna Louisa Birda.
Film získal cenu čestné uznanie poroty na festivale Hory a mesto 2021. Porota ocenila film: “Johnny Burke vo svojom filme Lost at Sea majstrovským prepletaním archívnych záberov so súčasnosťou priniesol príbeh odhaľujúci viac než históriu jedného dobrodruha a jeho rodiny. Taktnou no pritom blízkou kamerou zachytil hlboké rozhovory, zrelé výpovede a scény siahajúce ďaleko za komfortnú zónu intimity. Mimoriadne úprimný dokument o tom, ako odvážne čeliť zraneniam z minulosti a premeniť ich na svoju najväčšiu životnú silu, je skutočným dobrodružným filmom s liečivým efektom.”

Vstupné: 1 €

štvrtok 22.7.

19:00

Rozhovor a premietanie

Hĺbka Tatier

Výtvarník Martin Tamásfi porozpráva o svojej skúsenosti z prípravy a realizácie výstavy obrazov s tematikou Tatier, inštalovanej začiatkom tohto leta v Galérii LE-MUIDS vo Švajčiarsku. Moderuje Zuzana Šimová.

Vstupné: 1 € (Časť zo vstupného bude použitá na podporu a rozvoj Tatranského literárneho fondu)

sobota 24.7.

19:00

Rozprávanie a premietanie

Osobnosti v názvoch Vysokých Tatier

Publicista Ivan Bohuš z Vydavateľstva IB Vysoké Tatry porozpráva a premietne o osobnostiach, podľa ktorých boli pomenované štíty, sedlá, doliny či plesá Vysokých a Belianskych Tatier. Spojené s prezentáciou rovnomennej knihy.

Vstupné: 1 €

streda 28.7.

19:00

Čajový večer

Oolong Qi Zhong Wu Yi Shan

Čajový večer spojený s ochutnávkou výborného útesového oolongu Qi Zhong zo slávneho pohoria Wu Yi. Čaj krásne vonia a má typickú chuť útesových oolongov – jemne pečenú so sladkým kvetinovým dozvukom.

Vstupné: 2 €

piatok 30.7.

19:00

večer poézie

Krajina ve mně

Večer s poéziou herečky, pedagogičky a poetky Ivany Vondrovicovej v podaní Žofie Fridrichovej a Zuzany Šimovej. Výber textov je z rovnomennej zbierky básní vydanej v Prahe v roku 2018 v nakladateľstve KLIKA.

VE SPÁNKU SLYŠÍM
ŠUMĚNÍ DEŠTĚ,
NA OBZORU SNÍ
BÍLÁ LOĎ.
DÁLKA JE SKIZZA
TENOUNKÝM ŠTĚTCEM
A ZAŠEPTÁ MI,
TAK UŽ POJĎ.
AŽ JEDNOU TICHÉ
ŠUMĚNÍ DEŠTĚ
MĚ POZDĚ K RÁNU
PŘEBOLÍ,
NAPÍŠU VERŠE
TENOUNKÝM ŠTĚTCEM,
NAJDU SVOU CESTU
DO POLÍ.

Vstupné: 3 €(Časť zo vstupného bude použitá na podporu a rozvoj Tatranského literárneho fondu)