Apríl 2022

PROGRAM KULTÚRNYCH PODUJATÍ
APRÍL 2022

utorok
12.4.

18:00

Prednáška a premietanie

HLUCHÁŇ JE LES

Druhý z cyklu piatich večerov U Vlka – rozprávanie o lese z pohľadu tých, ktorí sú v ňom doma. Tentoraz nám Erik Baláž z MY SME LES predstaví les z pohľadu tetrova hlucháňa – ako by si ho tetrov hlucháň predstavoval a aké sú preňho ideálne podmienky pre život.
Tetrov hlucháň je kurovitý vták, pričom kohút môže vážiť až 5 kilogramov. Žije v horských, ihličnatých alebo zmiešaných prirodzených lesoch. Kedysi bol pomerne bežný, a dokonca sa lovil. Kvôli úbytku starých lesov ale jeho počet klesá od 70. rokov dvadsiateho storočia až dodnes. Aktivisti na to dlhodobo upozorňujú, no štát ich až donedávna ignoroval. Dospelo to tak ďaleko, že ochranári podali sťažnosť na Európsku komisiu, a tá následne podala žalobu na Slovenskú republiku na Európskom súde. Vďaka tomu sa ničenie lesov, v ktorých žije hlucháň, zastavilo. Treba ale urobiť ďaleko viac, a niektoré územia obnoviť.
Erik Baláž, ekológ a ochranár, stojí za viacerými iniciatívami za záchranu hlucháňov. Porozpráva nám o tom, ako hlucháň žije, čo potrebuje pre svoje prežitie, ale aj o tom, ako sa vyvíjali snahy ochranárov o jeho ochranu. Ale aj o tom, ako v niektorých lokalitách jeho počet opäť rastie.
Vstupné: 1 €

Foto © Arollafilm

sobota 16.4.

18:00

Hudobné vystúpenie

PÍŠŤALKA, FUJARKA, HARMONIKA, HUSLIČKY KU SLÁVE ŽIVOTA I.

Michal Budáč z Detvy zahrá na píšťalách – handrárskej píšťale, píšťalke, koncovke, dvojačke i fujare. Porozpráva nám i o tom, ako sa píšťalky vyrábajú.

Vstupné: 4 €

nedeľa 17.4.

18:00

Hudobné vystúpenie

PÍŠŤALKA, FUJARKA, HARMONIKA, HUSLIČKY KU SLÁVE ŽIVOTA II.

Hra na fujare a poézia inšpirovaná Tatrami. Zahrajú Martin Tamásfi a Tomáš Paulík.

Vstupné: 4 €

pondelok 18.4.

18:00

Hudobné vystúpenie

PÍŠŤALKA, FUJARKA, HARMONIKA, HUSLIČKY KU SLÁVE ŽIVOTA III.

Hudobná skupina Otec a syn (harmonika a husle) zahrá ľudové piesne z Važca.

Vstupné: 4 €

piatok
22.4.

18:00

Čajový večer

MAO CHA 2021

Predstavenie a ochutnávka zeleného (sheng) pu-erhu, čajového materiálu maocha z veľkolistých čajovníkov pochádzajúcich z južných oblastí Yunnanu. Mao Cha v tomto kontexte znamená surový či nehotový čajový materiál, ktorý vznikne v určitom štádiu výroby akéhokoľvek pu-erhu. Chuť tohto čaju je veľmi jemná, sladká, pri popíjaní v ňom objavíte ľahkú sladkosť a sviežosť, kvetinové tóny a dlohotrvajúci jemný aftertaste.

Vstupné: 3 €

sobota 30.4.

18:00

Filmové premietanie Hory a mesto

DISKO ZÁLIV

(Veľká Británia, 37 min, r. 2019, r. Dominic Joyce)
Majster staviteľ drevených lodí Olivier D. Huin je späť so svojou posádkou arktických prieskumníkov, tentoraz s ešte odvážnejšou výzvou: preplaviť sa legendárnou severozápadnou námornou cestou na ručne vyrobenej drevenej lodi Breskell. Aby bola posádka úspešná, bude musieť počas 8000 km plavby čeliť arktickým búrkam, ľadovým medveďom a neustále sa hýbajúcemu bludisku hustého arktického morského ľadu.

Vstupné: 1 €

každý
deň

10:00-18:00

výstava fotografií

MOJA CESTA DO PRÁCE

Výstava fotografií pracovníčky Julky z Kaviarne a čajovne U Vlka.

Vstupné dobrovoľné